Duitse bouwsector wil vaccinatieplicht
De bouwsector ondervindt moeilijkheden bij de toepassing van de huidige 3G- en 2G-voorschriften op bouwplaatsen. De Bundesvereinigung Mittelständischer Bauunternehmen (federale vereniging van kleine en middelgrote bouwondernemingen) voert daarom nu campagne voor een algemene vaccinatieplicht.De bouwbedrijven vinden het moeilijk om de verplichte 3G-regels toe te passen. "We merken steeds meer dat de huidige 3G- en 2G-regelgeving nauwelijks beheersbare implementatieproblemen oplevert voor onze lidbedrijven", zegt Michael Gilka, algemeen directeur van de Bundesvereinigung Mittelständischer Bauunternehmen (BVMB).
Vooral de controle van de werknemers zorgt voor problemen. Onder de bedrijven die lid zijn van de BVMB bevinden zich ondernemingen met tot 1.000 of meer werknemers. Als men ervan uitgaat dat ongeveer een vijfde van hen niet gevaccineerd is volgens het algemene quotum in Duitsland, zou het kunnen gebeuren dat een bedrijf enkele honderden werknemers bij het begin van het werk moet controleren om te zien of zij een negatieve test kunnen aantonen. Dit zou de doorstroming van de werkzaamheden op de bouwplaats ernstig belemmeren, aldus Gilka.
Vooral de controle van de werknemers zorgt voor problemen. Onder de bedrijven die lid zijn van de BVMB bevinden zich ondernemingen met tot 1.000 of meer werknemers. Als men ervan uitgaat dat ongeveer een vijfde van hen niet gevaccineerd is volgens het algemene quotum in Duitsland, zou het kunnen gebeuren dat een bedrijf enkele honderden werknemers bij het begin van het werk moet controleren om te zien of zij een negatieve test kunnen aantonen. Dit zou de doorstroming van de werkzaamheden op de bouwplaats ernstig belemmeren, aldus Gilka.
Problemen met controles en accommodatie
Een ander probleem dat bouwbedrijven ondervinden, is de huisvesting van werknemers op bouwplaatsen buiten de stad. Vanwege de 2G-regel in hotels is het nauwelijks mogelijk onderdak te vinden voor de ongevaccineerden, zei Gilka. Als werkgever kun je deze werknemers echter niet zomaar onbetaald naar huis sturen, maar moet je proberen de ongevaccineerden in te zetten op bijvoorbeeld een bouwplaats dicht bij huis. Dit is vanuit organisatorisch oogpunt nauwelijks haalbaar en benadeelt gevaccineerde werknemers, aldus Gilka. Deze problemen kunnen alleen worden opgelost als alle werknemers worden gevaccineerd.
Verplichte vaccinatie niet uitgesloten
Andere vertegenwoordigers van de industrie hebben reeds soortgelijke standpunten ingenomen. Felix Pakleppa, algemeen directeur van het Zentralverband des Deutschen Baugewerbes, stelde in het "Handelsblatt" dat bouwbedrijven ten minste de 2G-regel zouden moeten kunnen toepassen, omdat de toepassing van de 3G-regel op bouwplaatsen te ingewikkeld is. Bovendien moet een wettelijke verplichting tot vaccinatie "niet bij voorbaat worden uitgesloten". Volgens het "Handelsblatt" acht ook de voorzitter van het Duitse verbond van bouwondernemingen, Marcus Nachbauer, de controle op de 3G-regel in de bouwsector "vrijwel onmogelijk".
Bouwsector vreest stroperij van geschoolde arbeidskrachten
Naast organisatorische problemen bij het bouwproces ziet het BVMB nog een reden om te pleiten voor een algemene vaccinatieplicht. "Ik vrees ook dat de kwestie van 3G op de werkplek steeds meer zal leiden tot het weglokken en afkopen van geschoolde werknemers in andere industrieën met stationaire productie," zegt Gilka. De uitvoering van infectie bestrijdingsdoelstellingen mag niet hoofdzakelijk op de schouders van de werkgever worden gelegd. Gilka: "De politiek moet hier duidelijk zelf de teugels in handen nemen en verplichte vaccinatie durven invoeren." Het is in het belang van alle werkgevers dat een betere bescherming van de werknemers in de bedrijven kan worden bereikt met een algemene vaccinatieplicht.